Materiál a pomůcky

Děti se na našem kroužku učí topografické a technické značky, povely, požární útok a uzly.

topograficke_znacky_2024.jpg

Topografické značky jsou základem orientace v terénu podle mapy a rozpoznávání různých míst, což je klíčové pro úspěšné a bezpečné provádění zásahů. Děti se učí identifikovat jednotlivé značky.

34cs_1.jpg

V rámci požárnické všestrannosti je důležitou součástí i znalost technických značek používaných při požární ochraně. Tato znalost umožňuje hasičům lépe porozumět a pracovat s různými technickými prostředky.

Ambulanční uzel, také nazývaný plochá spojka, je ideální pro situace, kdy je důležité, aby uzel nevytvářel tlak. Jeho nejčastějším využitím je právě v první pomoci, kdy je potřeba rychle a efektivně zajistit spoje.

Lodní uzel, známý také jako loďák, je osvědčeným uzlem pro rychlé uvázání lodí k přístavnímu molu. Díky své všestrannosti se však využívá i v horolezectví a dalších oborech.

Zkracovačka je uzel umožňující snadné zkrácení lana bez nutnosti ho řezat.

Zkracovačka je jednoduchý způsob, jak připevnit lano k různým břemenům, jako jsou kmeny, větve, trámy nebo potrubí. Čím větší zátěž na lano, tím pevnější je sevření smyčky.

Hasičský výškový uzel je speciální uzel používaný hasiči k uvázání proudnice na lano. Slouží k vedení hadice nebo vodního proudu do výšky, např. do pater budov nebo přes překážky či vodní toky.

Povely jsou důležitým prvkem při koordinaci týmu hasičů během zásahu. Děti se učí jak správně a jasně předávat instrukce ostatním členům týmu.